„Protivníky a odpůrce nejvíce naštve náš úspěch,“ říká Lukáš Berka, jednatel společnosti P4L, s.r.o.

Jak vznikala společnost P4L, s.r.o.? S čím vším se musela potýkat? Čemu dodnes vzdoruje její jednatel, co stále řeší, a naopak co ho těší? To se dozvíte přímo od Lukáše Berky, jednatele P4L, v prvním článku ze série o P4L, s.r.o.

Několik let jsem žil ve vakuu. Ve vakuu finančního poradenství jedné firmy. Zjišťovat a vědět, jak to funguje jinde na trhu a nejen ve velkých poradenských firmách mi bylo do té doby nadřízenými vždy zakazováno a haněno. Když jsem z vakua vystoupil, viděl jsem, že většina z toho, co nám bylo říkáno, byla pouze demagogie s cílem udržet nás na jednom místě s nízkými provizemi a se směšnými následnými provizemi, kdy rozdíl logicky zůstával nahoře, avšak bez přidané hodnoty.

Moji nadřízení nevybudovali po několika letech podnikání ve financích prakticky vůbec nic a ještě horší bylo, že jim nic nepatřilo. Dokonce na všechna školení a prezentace používali primárně know-how mé a mojí skupiny. To mi začalo dodávat patřičné sebevědomí a chuť udělat něco svého, kde i moji lidé budou od začátku budovat svou firmu s následnými provizemi a vlastním klientským kmenem.

Negace jsme přeměnili na pozitivní energii

Do doby odchodu jsem byl vlastně jako sportovec. Pro daný tým jsem odvedl spoustu práce, často i černé práce, neustále jsem někam dojížděl, a když jsem řekl dost, první otázka, kterou jsem dostal, byla: „Takže válka?“ V kvalitních klubech a firmách vám poděkují za odvedenou práci, ocení vaše vložené úsilí a ideálně vyvěsí váš dres nad pomyslnou halu pro vyjádření uznání. Tady se nic takového samozřejmě nekonalo. Právě naopak. Když jsme založili P4L, s.r.o., zadrželi provize v řádech statisíců, a na naši novou firmu a mou osobu bylo podáno několik žalob s jednoduchým cílem: poškodit a zdiskreditovat mě, což se jim do jisté míry podařilo.

Každopádně se postupně prokázalo a prokazuje, že žaloby byly neoprávněné, téměř bez jakýchkoliv důkazů. Navíc jsme díky naší povaze a zarputilosti pochopili, že “protivníky a odpůrce“ nejvíce naštve veliký úspěch, a tak jsme tyto veškeré negace přetransformovali na pozitivní energii, kterou jsme použili a stále používáme pro růst firmy.

Dokonce jsme už byli osloveni i velkými portály, zda nechceme sdílet náš příběh. My si ale v klidu počkáme ještě na další výhry a úspěchy, a pak vše zveřejníme jako kompletní příběh.

Stále se držíme našeho dlouhodobého cíle: podnikat v oblasti financí, zdraví a realit a klientům šetřit čas, starosti a peníze. Proto v těchto oblastech neustále vylepšujeme naše služby a nástroje, které usnadňují život našim spolupracovníkům a utvrzují klienty, že se rozhodli skutečně správně, i když hlavní osobou je vždy poradce či makléř.

 Rosteme: 5 poboček a 48 lidí

Nyní máme 5 poboček, kde působí 5 manažerů s 18 obchodníky s veřejným zdravotním pojištěním, 5 realitními makléři, 4 investičními specialisty a 14 lidmi se všemi licencemi pro poskytování kompletních finančních služeb. Když přidám i 2 obchodní asistentky, tak náš tým čítá 48 lidí. Nemám ani tak velkou radost z počtu lidí či jejich výkonů, jako z lidského a podnikatelského progresu, který všichni učinili odchodem z demagogických a tlakových systémů velkých firem. Ty ve skutečnosti nevychovávají žádné leadery, ale „hlupáky“, které pak vyhodí a pokouší si nechat jejich struktury jako v případě několika osob v posledních měsících.

Mezitím, co naše firma vzkvétá, tak celé mé předchozí ředitelství zaniklo a nyní se věnuje zcela jiným činnostem. Ze svého podnikání si tak odneslo v angličtině velmi dobře známé BIG FAT ZERO. Ješitně musím říci, že je to jeden z důkazů ukazující, že pravda je od začátku na naší straně. Pravdu je vždy těžké prokázat, protože lidé rádi věří lží a drbům. My jsme se tomu dosud ubránili a postupně přecházíme do útoku. Budeme chtít to, co nám patří!

V dalším díle článku se dozvíte více o vizích a chystaných projektech, které budou odtajněny na květnové konferenci.