„Čím více energie dáváte do podnikání, tím lépe se vám daří“

Jakou změnu a proč udělal výkonný manažer P4L, s.r.o. Jakub Hanuš? Kam se chce v rámci podnikání v zázemí P4L, s.r.o. ubírat? To se dozvíte přímo od něj, v článku ze série o P4L, s.r.o.

Psal se rok 2011 a po skončení mé pracovní doby v Československé obchodní bance v Semilech jsem přijal pozvání na kávu od Lukáše Berky. V kavárně u kina Jitřenka jsem se seznámil s informacemi okolo podnikání, které jsem dosud neslyšel. Pomocí tužky, papíru a několika obrázků mi byly popsány rozdíly mezi zaměstnáním a podnikáním. To mě zaujalo.

Zaměstnání vs. podnikání

Z hlediska geometrie jde zaměstnání vyjádřit jako rovná přímka. Vaše příjmy jsou plus mínus stejné, nemohou z měsíce na měsíc nijak závratně růst ani klesat. Přímkou jde vyjádřit také zhodnocení peněz na bankovním účtu (téměř žádné) a co mě upoutalo nejvíc – přímkou jde vyjádřit také smrt na jednom z nemocničních přístrojů. Zaměstnání jde tedy přirovnat ke zhodnocení peněz na bankovním účtu a ke smrti.

Oproti tomu podnikání jde lépe vyjádřit sinusoidou. Nikdy se vám nedaří úplně stejně, čím více do podnikání dáváte energie, tím lépe se vám daří a svou snahou máte šanci růst svého příjmu ovlivnit. Je to podobné jako akciový trh (který také kolísá, ale v průměru za delší časový interval má vždy vyšší zhodnocení, než bankovní účet). Navíc sinusoida na nemocničním přístroji znamená, že žijete a já se rozhodl pro život místo často ubíjejícího stereotypu v zaměstnání.

Přehodil jsem výhybku

Protože jsem výše uvedené přirovnání přijal za vlastní, PŘEHODIL JSEM VÝHYBKU, dal jsem v roce 2012 výpověď ze zaměstnání v bance a od dubna 2012 začal vkládat energii do svého vlastního podnikání. Nejprve jsem tak činil v zázemí velké korporátní firmy OVB Allfinanz, a.s. společně s Lukášem Berkou. Po roce jsem dosáhl pozice manažera a myslel si, že jsem opravdu majitel své vlastní firmy. V té době jsem také stejně jako Lukáš Berka a další lidé z naší firmy následoval našeho nejvyššího ředitele a s důvěrou v něj jsme přešli do další podobné firmy, Partners Financial Services, a.s. Čas plynul. Po dva a půl letech podnikání jsme otevřeli oči a pochopili, že jsme pouze „zaměstnanci na IČO“ a že nebudujeme firmy vlastní, ale „tyrkysovou firmu“ někomu úplně jinému. Zjistili jsme, že na finančním trhu lze získat více peněz pro sebe, díky kterým můžeme realizovat další projekty, o jejichž budování jsme si v Partners mohli nechat pouze zdát. Zjistili jsme také, že lze získat i více peněz pro naše klienty, díky kterým mohou v rámci spolupráce s námi opravdu v čase bohatnout. Mohli jsme také začít vytvářet skutečné pasivní příjmy, díky tvorbě opravdu vlastního klientského kmene a vysokým následným provizím.

Založení P4L, s.r.o.

Na podzim roku 2015 jsme tedy založili firmu P4L, s.r.o., která má nyní již několik divizí. Kromě financí nově podnikáme v oblasti realit, zdraví a také vzděláváme studenty středních škol v oblasti podnikání a prodeje. Dáváme jim tak to nejdůležitější do jejich budoucího pracovního, ale i osobního života. Dáváme jim to, co je v rámci školních osnov bohužel úplně opomíjeno. Žádný právník, lékař, automechanik ani obchodník totiž nemůže být opravdu úspěšný, pokud není schopen skvěle prodat to, co umí!

Vlastní vize

Těším se, až naše všechny divize budou postupně růst, protože i cesta je v tomto případě cíl, a každý úspěch nám dodává další a další energii. Mým cílem je vychovat 4 špičkové obchodní partnery, kteří budou s námi spolupracovat na růstu všech divizí, budou se aktivně podílet na šíření našich služeb a stejně jako já budou budovat další pobočky tak, aby naše služby byly co nejdostupnější.