Stále rostoucí úrokové sazby pod lupou

Vážení klienti a přátelé,

jelikož většina z vás nechává finance s důvěrou na nás, čehož si vážíme, v následujících odstavcích se ve zkratce dozvíte poměrně zásadní informace o aktuálním dění na finančním trhu. O čem budeme hovořit? Primárně o navyšujících se úrokových sazbách spotřebitelských úvěrů pro bydlení (dříve hypotečních úvěrů), o jejich vývoji a jaký vliv mohou mít tyto změny na většinu domácností žijících v ČR. Jelikož téma „vlastní bydlení“ patří mezi zásadní životní kroky, je vhodné mu také věnovat více pozornosti a nic nepodcenit. Pojďme se na to podívat tak trochu z blízka.

Úrokové sazby úvěrů se v posledních cca dvou letech držely na historickém minimu. Získat sazbu pod 2% p. a. nebyl pro mnoho domácností žádný problém. Do nedávna Česká národní banka také umožňovala model „hypotéky se 100% LTV“, tzn. půjčím si částku v celé výši odhadu nemovitosti, aniž bych do toho vkládal vlastní prostředky. Tomu je již pár měsíců konec. Aktuálně si lze půjčit max. do 90% hodnoty vaší nemovitosti. I tato varianta je dražší, úrokové sazby se pohybují zpravidla nad 3% p. a.. Nejvhodnější a nejméně rizikovější se jeví varianta úvěru do 80% LTV, kdy se klient podílí svými 20% vlastních prostředků z celkové hodnoty nemovitosti či dostatečnou zástavou, zbytek dofinancuje bankovní instituce. Co to znamená v praxi? Banka již nepůjčuje klientům, kteří mají bonitu „na hraně“. Má striktní pravidla již při prvním prověřování. Tím předchází případným delikvencím.

Nemáte dost vlastních prostředků? I pro vás existuje řešení
Ti, kdo si dosud nevytvořili dostatečnou rezervu, či nemají k dispozici žádnou nemovitost, kterou by dali bance případně do zástavy, mohou tyto změny vnímat negativně. Ale i v tomto případě je tu řešení: takový klient se může poohlédnout po tzv. úvěru ze stavebního spoření a dofinancovat tak zbylých 10-20 %. V tu chvíli se ale financování bydlení poměrně zdražuje a otázkou je, zda bude mít klient pro toto dozajištění dostatečnou bonitu.

Nové změny bude pozitivně vnímat člověk, který vlastní zdroje či má zástavu, a ví, že s úvěrem na bydlení je spojená tzv. fixace úrokové sazby (= možnost volby zůstat u současné banky či se rozhodnout splatit úvěr k výročí jinou bankou zcela bez sankce a to díky lepším úrokovým podmínkám). Taková varianta je nejlevnější.

Tvořte rezervy, plánujte!
Domníváme se, že klient, který nedávno získal ještě 100% hypotéku, podstupuje riziko, že v období výročí fixace může být závazek vůči bance vyšší, než reálná hodnota nemovitosti. V „lepším“ případě přijde klient o možnost refinancovat úvěr za účelem získání výhodnějších podmínek než doposud a v tom horším můžou nastat nepříjemné finanční obtíže díky navýšení úrokové sazby. Co z toho tedy vyplývá? Tvořte rezervy, plánujte, ať se vždy můžete svobodně a v klidu rozhodnout, co dál.

Ten, kdo hledá zajímavou nemovitost (byt, dům, pozemek) pro vlastní bydlení, asi ví, že realitní trh nenabízí mnoho takových možností. A když už, cena je poměrně vysoká oproti reálnému stavu nemovitosti. Kdo čeká, že nemovitostní trh půjde oproti rostoucímu trendu úrokových sazeb rapidně s cenami dolů, může být možná zklamaný. Predikce snížení cen se může pohybovat spíše v několika procentních bodech – což ale z cen nemovitostí jsou statisíce. Samozřejmě v mnoha případech jde o individuální posouzení.

Jak to vypadá v číslech?
Celkový dluh obyvatel ČR přesáhl na konci prvního čtvrtletí 2017 poprvé 2 biliony korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a nebankovního registru klientských informací. „Za loňský rok si lidé sjednali 114 550 hypotečních úvěrů v celkovém objemu za 225,809 miliard korun. Průměrná výše poskytnutých hypoték v roce 2017 neklesla pod 2 000 000 Kč,“ uvádí článek na webu finance.idnes.cz.

Nově se zpřísňují pravidla bonity pro získání hypotečních úvěrů a úrokové sazby se v následujících letech mají poměrně výrazně navýšit. Co to znamená pro mnoho domácností? Zvýšení měsíčních splátek.

Příklad z praxe při nejdelší splatnosti úvěru 30 let:
2 000 000 Kč, úrok 2,59 %, splátka 7 996 Kč
2 000 000 Kč, úrok 3,69 %, splátka 9 194 Kč

Jak vám či vašim blízkým může P4L pomoci?
Mnoho klientů se domnívá, že pokud se neblíží výročí jejich fixace a sami se nachází pouze v mezidobí, nelze s hypotečním úvěrem nic dělat. Dobrá zpráva je, že my to dokážeme! Již nyní jsme schopni zajistit klientům až tříleté dopředné refinancování stávajících úvěrů, tzn. rezervaci aktuální nízké úrokové sazby na jejich další fixační období. Tímto krokem dokážeme klientům ušetřit spousty peněz a to bez jakýchkoliv poplatků spojených s vyřizováním úvěru či „přechodem“.
Bydlení nám má v životě dělat radost, nikoliv přidělávat obtíže. A tak neváhejte tyto informace předat lidem ve vašem okolí, na kterých vám opravdu záleží. Je lepší nesmyslně podporovat banky nebo ušetřené peníze investovat do sebe, rodiny či společného zážitku? My máme jasno! Nebojte se hovořit s lidmi kolem vás o tom, jak mají tuto situaci řešenou, konec konců nejen ji.

V případě zájmu nám po domluvě pošlete kontakt a vše podstatné již vyřešíme. Pokud k tomuto tématu budete mít jakékoliv dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

P4L, s.r.o.