Květen 2020: Co se děje na realitním trhu?

Co se děje na realitním trhu?

Věděli jste, že už druhý měsíc roste prodej domů a bytů ve Středočeském kraji? A kdo se stěhuje? Jedná se prý o Pražany, kteří se přesouvají vlivem aktuální situace. Také jste postřehli, že ČNB rozvolňuje regulace hypotečního trhu, ale banky kritéria pro schválení nových hypotečních úvěrů zpřísnily? Tyto a další novinky se dozvíte v našem aktuálním příspěvku.

Témata z kraje tohoto roku, které jsou poměrně paradoxní a mají také mimo jiné vliv na realitní trh. Kvůli kontroverzním regulacím ČNB z konce předminulého roku se začaly propadat počty uzavřených hypoték. Hlavním argumentem centrálních bankéřů byla údajná cenová bublina na realitním trhu. Jednoduše řečeno: zpřísněná kritéria pro získání hypotečního úvěru měla mít za cíl snížení poptávky po vlastním bydlení a tím i snížení cen nemovitostí. Místo toho ceny nových bytů v Praze podle analýzy společnosti Ekospol loni vzrostly o dalších 6,5 %. Podobně na tom však byly i další nemovitosti v celé ČR.

„Dalšími paradoxy budu pokračovat. Pandemií koronaviru se realitní trh zpomaluje, ale ne všude,“ říká Jakub Hanuš, výkonný manažer P4L Group a doplňuje: „Navzdory tomu, že se nyní díky vládním opatřením realitní trh plní zejména v Praze volnými byty na pronájem, někteří lidé opouštějí Prahu. Očekávají, že bydlení v hlavním městě bude v poměru k výdělku dražší. Roste tak už druhý měsíc prodej domů a bytů ve Středočeském kraji.“

Poslední paradox: chování bank. „Přestože ČNB rozvolňuje regulace hypotečního trhu z předminulého roku a toto rozvolnění trhu má mít za cíl opětovné nastartování realitního trhu, většina bank v tuto chvíli udělala spíše opak. Kritéria pro schválení nových hypotečních úvěrů totiž ještě zpřísnila, zřejmě kvůli obavám z klesající bonity klientů v souvislosti s krizí na trhu práce,“ upozorňuje Hanuš.

Výkonný manažer P4L Group ale přidává i pozitiva tohoto období: „Krize je příležitost pro připravené a my bychom byli moc rádi, kdybyste díky nám připraveni byli. Ať už to bude připravenost k výhodné investici, či jednání v souvislosti např. s mimořádným stavem kvůli negativním následkům pandemie na Vaši finanční situaci. I s tím Vám moc rádi pomůžeme.“

Osobně očekává v blízké budoucnosti propad realitního trhu. Postupně bude zesilovat nabídka na úkor poptávky. Současná omezení mohou vést ke krachu prvních podniků, jejichž zaměstnanci přijdou o práci. Domácnosti poté svoje větší investice, jakými je i pořízení nemovitosti, odloží na lepší časy. S poklesem poptávky také bude souviset propad hypotečního trhu a neochota bank půjčovat domácnostem s rizikovými příjmy.

Tyto a další informace, které souvisí s našimi službami v oblasti realit, financí a investic, bedlivě P4L Group sleduje. Nabízíme bezplatnou konzultaci s profesionály v oboru. Kromě toho také připravujeme projekt bydlimesklidem.cz. Tato novinka má pomoci lidem sdílet s námi informace o nemovitostech a hypotečních úvěrech ve svém okolí a navíc za to získat patřičnou odměnu.